Wymagania przy projektowaniu i odbiorach dopuszczających do eksploatacji wyposażenia elektrycznego maszyn wg normy PN-EN IEC 60204-1.
<< Wróć do listy szkoleń
Koszty, terminy i lokalizacje szkolenia:
Data szkolenia |
Lokalizacja |
Koszty uczestnictwa |
Wolne miejsca |
Zarejestruj swój udział w szkoleniu |
26.09.2024 26.09.2024 |
Warszawa |
Szczegóły w opisie szkolenia |
TAK |
Zarejestruj się |
19.11.2024 19.11.2024 |
Łódź |
Szczegóły w opisie szkolenia |
TAK |
Zarejestruj się |
Opis szkolenia:
Cel i opis szkolenia:
Jednym z obszarów wymagań technicznych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w przemyśle jest obszar wyposażenia elektrycznego. Obok wyposażenia pneumatycznego i hydraulicznego, wyposażenie elektryczne stanowi główny element budowy przemysłowych systemów produkcyjnych.
W zasadzie każda maszyna, czy też instalacja przemysłowa posiada wyposażenie elektryczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Są to zarówno systemy zasilające jak i układy odpowiedzialne za sterowanie. Ogólne zagadnienia i wymagania w tym zakresie opisują dyrektywy: niskonapięciowa (2014/35/UE) i kompatybilności elektromagnetycznej (2014/35/UE).
Podczas szkolenia uczestnicy poznają wymagania techniczne dla wyposażenia elektrycznego od strony praktycznej, w oparciu o jedną z najczęściej stosowanych norm w tym zakresie – normę PN-EN IEC 60204-1 zharmonizowaną z dyrektywami zarówno maszynowa jak i niskonapięciową. Szkolenie pozwoli uczestnikom we właściwy sposób planowane każdej inwestycji, modernizacji w zakresie odbiorów instalacji z wyposażeniem elektrycznym -projektantom wyposażenia usystematyzuje wiedzę z zakresu wymagań technicznych i pozwoli we właściwy sposób projektować systemy elektryczne (zasilająco – sterownicze).
Podczas szkolenia poruszona zostanie również tematyka wymagań technicznych dla wyposażenia elektrycznego jakie musimy spełnić na rynku Ameryki Północnej.
Dla kogo:
Pracownicy służb utrzymania ruchu (elektrycy, automatycy), inspektorzy i specjaliści z zakresu BHP, osoby z działu inwestycji i zakupów odpowiedzialni za wyposażenie elektryczne w procesach zakupowych, liderzy i kierownicy projektów odpowiedzialni za odbiory instalacji z wyposażeniem elektrycznym, projektanci automatyki i systemów zasilająco - sterowniczych.
Program szkolenia:
-
Ocena ryzyka dla systemów elektrycznych. Identyfikacja zagrożeń.
-
Dyrektywa niskonapięciowa 2014/35/UE i Dyrektywa w sprawie kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/UE.
-
Środowisko pracy systemów elektrycznych.
-
Urządzenia odłączające i izolujące.
-
Połączenia wyrównawcze.
-
Ochrona przeciwporażeniowa.
-
Funkcje sterowania.
-
Interfejs operatora.
-
Kable i przewody.
-
Ochrona wyposażenia.
-
Oznakowanie i znaki ostrzegawcze.
-
Aparatura sterownicza: usytuowanie, montaż i obudowy.
-
Pomiary elektryczne: rodzaj pomiarów, urządzenia pomiarowe, na co zwrócić uwagę.
-
Dokumentacja techniczna.
-
Dokumentacja projektowa - standaryzacja. Omówienie przykładowego projektu (strony projektu, aparaty, symbolika).
-
Omówienie wybranych aspektów związanych z wymaganiami na rynku USA dotyczącymi norm NFPA79 & UL508A.
Prowadzący:
Mgr inż Tomasz Otrębski
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zatrudniony w Elokon Polska na stanowisku Dyrektora ds. Technicznych. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie jako: projektant systemów sterowania i zasilania w obszarze maszynowym, specjalista ds. automatyki, specjalista ds. bezpieczeństwa maszyn.
Trener i wykładowca od 2003 r. Prowadzi szkolenia i warsztaty z budowy systemów sterowania oraz z systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem. Specjalizuje się w: doradztwie w zakresie systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, budowie i programowaniu rozproszonych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem, implementacji wymagań dyrektywy maszynowej 2006/42/WE oraz narzędziowej 2009/104/WE do układów sterowania maszyn oraz budowy bezpiecznych maszyn i linii produkcyjnych wraz z automatyzacją produkcji.
Obszar zainteresowań: niezawodność systemów sterowania w przemyśle 4.0, trendy rozwoju utrzymania ruchu – programy TPM, RCM.
Ceny (netto):
SZKOLENIE STACJONARNE:
Pierwsza osoba z firmy:
1700 PLN
Druga osoba z firmy i każda następna:
1500 PLN
Cena obejmuje:
- Zajęcia szkoleniowe prowadzone przez wykwalifikowanego Trenera
- Skrypt szkoleniowy
- Materiały piśmiennicze np. notatnik, długopis
- Konsultacje z Trenerem
- Catering podczas szkolenia: bogaty serwis kawowy, lunch
- Certyfikat ukończenia szkolenia
Koszty związane z ewentualnym noclegiem ponosi Uczestnik szkolenia.
SZKOLENIE ONLINE:
900 PLN
Oferujemy również szkolenia wewnętrzne, dedykowane tylko pracownikom Państwa firmy.